Nie da się ukryć, że kawa to obok herbaty i wody najpopularniejszy napój na świecie. Serwowana ona jest niemalże na każdym krańcu świata, a jej rodzajów oraz sposobów parzenia niełatwo się doliczyć. Zdecydowanie opanowała ona również światopogląd i sposób na życie wielu ludzi, którzy nie wyobrażają sobie rozpoczęcia każdego dnia właśnie bez filiżanki kawy.

Mimo, że faktycznie dodaje nam ona energii, trudno uniknąć stwierdzenia, że stała się niekwestionowanym elementem popkultury oraz codziennego życia wielu ludzi. Czy to kawa parzona w domu, czy kupna po drodze do pracy – zawsze daje takie samo przyjemne uczucie. Tym, za co kawę kocha się najbardziej jest wysoka zawartość kofeiny, która dodaje nam sił i energii.

Kawę utożsamia się z pewnego rodzaju magicznym napojem, po którego wypiciu zdolni jesteśmy zrobić wszystko. Poza tym, idealnie pasuje ona nie tylko do śniadania, ale też lunchu czy deseru. Zniewala również jej zapach, czego najlepszym potwierdzeniem są produkty o zapachu kawy, przykładowo świeczki i kadzidełka.

Dowiedziono również, że kawowy zapach redukuje stres, co tylko potwierdza jej ogromną popularność.

Dlaczego warto pić kawę?

Jest ona bogata w przeciwutleniacze, podobnie jak owoce i warzywa, które odpowiedzialne są za procesy starzenia się komórek. Kawa jest zatem, można by rzec, napojem młodości.

Dodatkowo, bardzo dobrze wpływa ona na proces działania wątroby, szczególnie gdy jest ona narażona na negatywne skutki picia alkoholu. Dzięki kofeinie oraz przeciwutleniaczom, uważa się, że kawa pomaga również zapobiegać depresji. Być może faktycznie jest to prawda, ponieważ dodając do tego aromatyczny smak kawy i jej zniewalający zapach trudno czuć się nieszczęśliwym.

koncentrat białka grochowego

Kawa zmniejsza szansę wystąpienia takich chorób jak stwardnienie rozsiane, czy Parkinson, a dodatkowo obniża ryzyku cukrzycy. Co ciekawe, ma ona również właściwości przeciwbakteryjne, dzięki czemu zapobiega powstawaniu próchnicy, oczywiście gdy pijemy ją gorzką lub tylko lekko posłodzoną. Jak widać kawa posiada wiele pozytywnych właściwości, jednak jak z każdym napojem nie warto z nią przesadzać.

Nadmiar kofeiny w organizmie może bowiem prowadzić do poważnych problemów z układem trawiennym, czy pracą serca.

Pizzeria Oświęcim www.kwadrat.slupsk.pl