Warto pamiętać, jakie źródła ma technologia GPS i przez kogo była wykorzystywana przez szereg lat. System powstał w Stanach Zjednoczonych na potrzeby US Army, korzystały z niego również amerykańskie służby specjalne.

Gdy cała komunikacja pomiędzy siecią satelitów była szyfrowana, jedynie wąska grupa użytkowników miała dostęp do danych z nawigacji. Dziś może z niej korzystać każdy i to w pełni anonimowo, ponieważ nie istnieją żadne rozwiązania, które pozwalałyby stwierdzić, jakie urządzenie i w jakim momencie korzysta z rozwiązań lokalizacyjnych.

To oznacza, że GPS-a może dziś używać zarówno szary Kowalski, jak też służby państwowe dowolnego kraju. Otwiera to przed nimi wiele ciekawych możliwości, szczególnie tych związanych z uzyskiwaniem wiedzy o położeniu danej osoby lub obiektu.

Nadajniki do monitoring zestaw GPS są zresztą powszechne i łatwo dostępne dla każdego – ich cena znacząco spadła, więc każdy z nas może pozwolić sobie na montaż odpowiednich urządzeń w prywatnym aucie lub gdziekolwiek indziej. Policja oraz służby specjalne mogą w oparciu o dane uzyskiwane z nawigacji GPS określać, gdzie znajduje się pojazd osoby podejrzewanej o przestępstwo.

Można także śledzić porywaczy odjeżdżających z okupem, ponieważ odpowiedni nadajnik da się łatwo ukryć w torbie z pieniędzmi. Zakres możliwości jest naprawdę szeroki i tak naprawdę wyłącznie od funkcjonariuszy służb zależy, jaki zrobią z nich użytek.

Jeśli przyświecają im szczytne cele, to można śmiało powiedzieć, że GPS potrafi przyczynić się do dobrych rzeczy.

zestaw stereo deskaprojekt.pl