Motywy kradzieży
Na świecie codziennie toczy się nierówną walkę z przestępczością. Wśród częstych wykroczeń wymienia się chociażby kradzież, której dokonuje wielu, wydawać by się mogło, porządnych obywateli.
Czyn ten jest spowodowany różnymi czynnikami i nie zawsze może zostać potraktowany przez wymiar sprawiedliwości tak samo. Może trudno w to uwierzyć, ale najczęstszym powodem kradzieży wcale nie okazuje się trudna sytuacja materialna sprawcy.
Bardzo niewielu ludzi posuwa się do przywłaszczenia cudzego mienia z chęci wyżywienia rodziny czy siebie samego. W dużych supermarketach, które okazują się miejscem doskonałym na żer dla złodziei, najczęściej pojawiają się osoby, „chwytające okazję”.
Mając nadzieję, że nikt ich nie zauważy, chowają drobne przedmioty do kieszeni bądź większego artykułu, za jaki mają zamiar zapłacić. Kradnąca młodzież najczęściej chce się popisać przed kolegami lub przekonać do siebie jakąś określoną grupę społeczną.
Do przywłaszczenia mienia dochodzi również w ramach zemsty czy też pewnego rodzaju buntu wobec ogólnie panujących zasad. Oczywiście, zdarzają się też złodzieje-profesjonaliści, dokonujący poważnych kradzieży w wyniku pragnienia wzbogacenia się lub prowadzenia działalności przestępczej.