Jeszcze stosunkowo niedawno zdrowie psychiczne człowieka pozostawało zaniedbywane – obniżenie nastroju, brak motywacji do pracy czy niechęć do spotykania się z innymi ludźmi odbierane były przez otoczenie raczej jako fanaberie niż choroby. Dlatego też osoby, które zdecydowały się zasięgnąć rady psychologa stawały się wręcz napiętnowane. Dziś wiadomo już, że zdrowie psychiczne jest równie ważne jak fizyczne, a „dolegliwości duszy” mogą negatywnie wpływać na ciało.

Jak więc dbać o swoje zdrowie psychiczne? Przede wszystkim powinniśmy unikać stresu, a jeśli to niemożliwe, np. ze względu na pracę, musimy chociaż umieć nam nim zapanować. Pomóc nam może w tym m.

in. wyznaczenie jednego dnia w tygodniu, który w całości przeznaczymy na odpoczynek czy swoje zainteresowania bądź pasje. W dbaniu o swoje zdrowie psychiczne może pomóc nam również przestrzeganie prawidłowej diety oraz uprawianie aktywności fizycznej.

Pamiętajmy też, że wizyta u psychologa to nic złego. Jeżeli nie potrafimy samodzielnie poradzić sobie ze swoimi problemami – odwiedźmy specjalistę.

www.pomocnia-poznan.pl www.milkowka.com.pl