Choroba dwubiegunowa objawia się nagłym przechodzeniem ze stanów depresyjnych po euforyczne. Dotyka ono głównie ludzi młodych, a nieleczone może zupełnie uniemożliwić im normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Mało, kto bowiem, potrafi żyć z osobą, która w ciągu kilku minut przechodzi z płaczu do śmiechu i odwrotnie.

Choroba dwubiegunowa jest bardzo trudna w rozpoznaniu – każdy pacjent przechodzi ją bowiem na swój sposób. Między depresją a manią mogą też występować długie okresy wyciszenia, czyli remisji. Wówczas schorzenie staje się jeszcze trudniejsze do zdiagnozowania.

Objawy mogą przejawiać się w bardzo różnych sferach życia – czasami chory może mieć trudności z funkcjonowaniem w pracy, a w innym przypadku nasilają się one w domu, wśród bliskich. Odpowiednio szybkie wykrycie choroby dwubiegunowej oraz dobranie właściwych leków sprawia, że większość pacjentów może bez problemu funkcjonować w społeczeństwie. Kluczowe są jednak nie tylko środki farmaceutyczne, ale też współpraca z psychologiem.